Choď na obsah Choď na menu
 


Anglický baran.    Je najstarším baranovitým plemenom králikov. Už názov plemena hovorí, že jeho pôvodomje anglicko, kde ho pod názvom „Lop“ chovali v 18. storočí. Na naše územie resp. v čechách v Blatnej v roku 1903 bolo vystavených 27 ks anglických baranov. Chovať sa môže vo všetkých farebných rázoch uznaných králikov.

Kašmírový králik – z plemien zdrobnelých baranov.   Kašmírový králik ( Cashmere Lops ) – Kk, vznikol párením maličkého barana s angorským králikom u anglických chovateľov počiatkom 80. rokov a po jeho ustálení štandardu bol v týchto rokoch aj uznaní ako samostatné plemeno, nenašiel však rozšírenie u chovateľov v iných štátoch.    Kašmírový králik má hmotnosť okolo 1,5 kg. V Anglicku sa rozoznávajú dve hmotnostné varianty maličkých baranov: trpaslíčí (Dwarf Lops) 1,8 až 2,5 kg a maniatúrní (Miniatúre lops od 1,5 kg do 1,7 kg.Vyžadujú sa rovnaké plemenné znaky ako u maličkých baranov a naviac jemná podlhovastá srsť. Vyskytuje sa v rôznych farebných rázoch biely, čierny, madagaskarový, činčilový – krycia farba je biela s čiernym tienovaním a taktiež v rôznych farebných rázoch kuních králikov.

 Miesenský baran.  
Miessen (Míšeň) - mesto vo východnej časti Nemecka na rieke Labe. O vyšľachtenie tohto králika sa zaslúžil chovateľ Friedrich Karl Leopold Reck z Míšne, povolaním obchodník a knihovník. S niekoľkými nadšencami založil v roku 1902 Chovateľský spolok pre šľachtenie králikov a v rokoch 1905 až 1910 bol jeho predsedom. v roku 1909 bol na základe jeho iniciatívi založení, ako prvý v Nemecku Klub chovateľov míšenských baranov. Na základe jeho zásluch bol v roku 1919 vymenovaný za čestného člena klubu. Zomrel 3.1.1946 v Míšni.

   Dôvodom vzniku míšenských baranov bol aj okolo roku 1900 veľký dopyt kožušníckych prevádzok po veľkých králičích kožách v striebornej farbe. Presne sa nevie aké plemená použil, ale predpokladá sa, že do šľachtenia zaradil vtedajšie francúzske barany a malé strieborné králiky.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.